تبلیغات
وبلاگ - فضیلت روزه نیمه شعبان در روایات
 
وبلاگمفیدستان:

فضیلت روزه نیمه شعبان به قدری زیاد است که روایات مختلفی در مورد آن ذکر شده است. درباره فضیلت روزه شعبان پیامبر (ص) تاکید فراوانی داشته اند.

ماه شعبان و خصوصا روز نیمه شعبان از جمله روزهای پر برکت می باشند که اعمال زیادی از جمله روزه گرفتن در این ایام بسیار توصیه شده است. درباره فضیلت روزه نیمه شعبان روایاتی وجود دارد که نشان دهنده ثواب بسیار بالای روزه گرفتن در این روز می باشد.

فضیلت روزه نیمه شعبان

امام على (ع) فرمود: پیامبر اكرم (ص) فرمودند:

إِذَا كَانَ لَیْلَةُ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ فَقُومُوا لَیْلَهَا وَ صُومُوا نَهَارَهَا فَإِنَّ اللَّهَ یَنْزِلُ فِیهَا مِنْ غُرُوبِ الشَّمْسِ إِلَى السَّمَاءِ فَیَقُولُ أَ لَا مُسْتَغْفِرٍ فَاغْفِرْ لَهُ أَ لَا مسترزق فأرزقه حَتَّى یَطْلُعَ الْفَجْر

هرگاه شب نیمه شعبان فرا رسید، در آن شب برخیزید و روز آن را روزه بدارید؛ زیرا از غروب آفتاب آن شب خداوند به آسمان فرود مى‌آید و تا سپیده‌دم مى‌گوید: آیا آمرزش خواهى هست تا او را بیامرزم؟ آیا روزى خواهى هست تا به او روزى بدهم؟

فضیلت روزه نیمه شعبان فضیلت روزه در نیمه شعبان

نیت روزه نیمه شعبان

 • در مورد این که آیا برای روزه نیمه شعبان باید نیت کرد بین علما اختلاف است.
 • برخی از علما روزه مستحب معین را به روزه ماه رمضان ملحق کرده و تعیین نوع آن را در نیت روزه شرط ندانسته اند.
 • بعضی از علما بر این عقیده اند که در روزه های مستحب دارای زمان خاص مثل روزه نیمه شعبان، گرفتن روزه در آن زمان خاص خودش نشان دهنده نیت روزه است و نیازی به نیت برای آن نیست.
 • زمان نیت در روزه مستحب بنابر قولی تا ظهر ادامه دارد. برخی دیگر معتقدند که در روزه مستحب، زمان نیت تا قبل از غروب خورشید فرصت دارد.

احکام روزه نیمه شعبان

 • طبق نظر اکثر علما برای روزه نیمه شعبان و سایر روزه های مستحب فرد نباید روزه واجب قضا داشته باشد.
 • فرو بردن سر در آب، بنابر قول اکثر علما بر روزه دار حرام است؛ لیکن در مورد این که آیا این عمل باعث باطل شدن روزه می شود یا نه بین علما اختلاف است.
 • طبق نظر اکثر علما افطار سهوی، روزه نیمه شعبان و سایر روزه های مستحب را (مانند روزه واجب) باطل نمی‏کند.
 • افطار روزه نیمه شعبان مانند سایر روزه های مستحب بعد از گذشتن از زمان ظهر کراهت دارد.
 • کسی که روزه نیمه شعبان را گرفته اگر مهمان مؤمنی شود و او برایش غذایی تهیه کرده باشد، مستحب است بدون آن که میزبان را از روزه خود مطلع سازد، نزد او افطار کند.
 • مستحب است انسان روزه نیمه شعبان و سایر روزه های مستحب را از دیگران مخفی کند.
فضیلت روزه نیمه شعبان فضیلت روزه ی نیمه شعبان

فضیلت روزه ماه شعبان در کلام پیامبر (ص)

رسول خدا (ص) در روایتی درباره ماه شعبان و رمضان می فرماید: شعبان ماه من است و رمضان ماه خدای عزوجل. پس هر كه ماه مرا روزه بدارد، در روز قیامت شفیعش خواهم بود و هر كه ماه خدا را روزه بدارد خداوند در قبرش وحشتش را از بین می برد و او را مانوس می سازد و تنهاییش را می زداید و هرگاه از قبرش خارج شود با روی سفید و در حالی باشد كه در دست راستش كتابش را گرفته و جاودانگی را در دست چپش و می آید تا در برابر خدای عزوجل قرار می گیرد…

فضیلت روزه ماه شعبان در کلام امام علی (ع)

امیرالمومنین (ع) فرمود: ماه رسول خدا را روزه بدارید تا در روز رستاخیز شفیعتان باشد و ماه خدا را روزه بگیرید تا از رحیق مختوم (شراب گوارای بهشتی) بیاشامید و هر كه ماه شعبان را به ماه رمضان بپیوندد، برای او پاداش دو ماه پی در پی نوشته شود.

فضیلت روزه ماه شعبان در کلام امام سجاد (ع)

در ماه شعبان امام زین العابدین (ع) اصحاب خود را جمع می كرد و می فرمود: یاران من! می دانید این چه ماهی است؟ این ماه شعبان است كه رسول خدا (ص) می فرمود: شعبان ماه من است، پس در آن روزه بگیرید به خاطر محبت و دوستی پیامبرتان و برای تقرب به پروردگارتان، به همان خدایی كه جان علی بن الحسین در دست اوست از پدرم حسین بن علی (ع) شنیدم كه امیرالمومنین (ع) می فرمود: هر كه به خاطر محبت پیامبر و برای تقرب به خدای عزوجل ماه شعبان را روزه بدارد، خداوند او را دوست خواهد داشت و به كرامتش در روز رستاخیز نزدیك خواهد كرد و بهشت را بر او واجب خواهد گردانید.

فضیلت روزه نیمه شعبان فضیلت روزه در روز نیمه شعبان

فضیلت روزه ماه شعبان در کلام امام صادق (ع)

امام صادق (ع) در فضیلت روزه ماه شعبان فرمود: هر كه سه روز از ماه شعبان را روزه بدارد، بهشت برای او واجب شود و رسول خدا در روز قیامت شفیعش خواهد بود.

فضیلت روزه ماه شعبان در کلام امام رضا (ع)

ابوالصلت هروی گوید: در آخرین جمعه از ماه شعبان خدمت امام هشتم (ع) مشرف شدم. حضرت فرمود: ای اباالصلت! ماه شعبان بیشترش گذشت و اینك جمعه آخرش فرا رسیده پس تلافی كن در این چند روز آخر، آنچه از تقصیرهایت در این ماه گذشته است و رو آور به آنچه برای تو سودمند است و بسیار دعا كن و از خدا طلب آمرزش گناهانت نما و قرآن را بسیار تلاوت كن و از گناهانت توبه كن تا چون ماه مبارك رمضان فرا رسد خود را برای خدا خالص و آماده گردانیده باشی و امانت كسی را در گردن خود نگذار جز آنكه آن را ادا كنی و كینه مومنی را در دل قرار نده جز آنكه بیرونش كنی و تقوای الهی داشته باش و بر او در پنهان و آشكار توكل كن زیرا هر كه بر خدا توكل كند، خدا او را بس است و در بقیه این ماه بسیار خدا را بخوان.

گردآوری: مجله اینترنتی ستارهلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

احادیث درباره فضیلت ماه شعباناحادیث درباره فضیلت ماه شعبان امام صادق ع فرمود روزه ماه رمضان ذخیره بنده برای روز فضیلت و اعمال ماه مبارک رجباعمال ماه رجبفضیلت و اعمال ماه مبارک رجب ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت و اعمال ماه رجب تبیان مبلغیناعمال ماه رجب ۱ـ در طول ماه هزار بار خواندن این دعا استغفرالله ذوالجلال و الاکرام من فضیلت و اعمال ماه مبارك رجبماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد تقویم و اعمال کامل ماه رجب آکااعمال مشترک ماه رجب این اعمال که مخصوص روز معینی نیست بلکه در تمام ماه انجام می شود هیچ وقت نماز اول وقت را ترک نکنید اعمال ماه رجب از …به نام خدا اعمال شب وروز سیزدهم ماه رجب در نظرتان باشد که شب سیزدهم ماه رجب ، اولین شب نماز شب آثار برکات و فضیلت های بسیار خواندن …فضیلتنمازشبفضیلت نماز شب در احادیث و روایات خداوند متعال در آیه هفتاد و نهم سوره اسراء فرموده روزه در اسلام ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزادروزهدراسلامروزه در قرآن روزه در چندین آیه از قرآن ذکر شده است دستور روزه گرفتن در ماه رمضان و سوء ظن یا خیانت در ارتباط ؟ آکامجسمه چاوز سرنگون شدعکس اسحاق جهانگیری خطاب به مردم حوصله کنید، تغییر فضا را در گلچین زیباترین پیام و متن تبریک و اس ام اس عید …اس ام اس عید فطرعطر دل انگیز ایمان در دل ها به مشام می رسد گلبوته های صبر و مبارزه با نفس در جان ها فضیلت ماه شعبان از منظر احادیث و روایات ماه شعبانفضیلت هر که روزه بگیرد در ماه شعبان و در بعضى روایات احادیث درباره فضیلت ماه شعبان احادیث درباره فضیلت ماه شعبان بنده ای در ماه شعبان روزه زیاد در شب نیمه شعبان فضیلت روزه نیمه شعبان در روایات فضیلت روزه نیمه شعبان به قدری زیاد است که روایات مختلفی در فضیلت روزه نیمه شعبان در فضیلت روزه نیمه شعبان در روایات فضیلت روزه نیمه شعبان به قدری زیاد است که روایات مختلفی در فضیلت روزه نیمه شعبان به فضیلت روزه نیمه شعبان در روایات فضیلت روزه نیمه شعبان به فضیلت روزه نیمه شعبان به قدری زیاد است که روایات مختلفی در فضیلت روزه نیمه شعبان در روایات فضیلت و اعمال مشترکه ماه شعبان احیای نیمه شعبان و در بعضى روایات الْحَىُّ كه آن حضرت در باب فضیلت روزه رجب فرمود فضیلت ماه شعبان در روایات معصومین ع می توان با روزه گرفتن در ماه شعبان که در روایات بسیار در مورد آن فضیلت روزه نیمه شعبان در فضیلت ماه شعبان از منظر احادیث و روایات که هر که روزه بگیرد در ماه شعبان، برای و از روایات نیمه شعبان فضیلت و احیای شب نیمه شعبان در روایات شعبان در روایات و هیچ بنده ای در ماه شعبان روزه زیاد در مورد فضیلت نیمه شعبان فضیلت ماه شعبان در روایات معصومین ع فضیلت ماه شعبان در شب نیمه شعبان در روایات اهل روزه گرفتن در ماه شعبان که ثواب روزه نیمه شعبان نیمه شعبان روزه نیمه شعبان نیمه شعبان

مطلب فضیلت روزه نیمه شعبان در روایات در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :فضیلت روزه نیمه شعبان در روایات
http://mofidestan.ir/%d9%81%d8%b6%db%8c%d9%84%d8%aa-%d8%b1%d9%88%d8%b2%d9%87-%d9%86%db%8c%d9%85%d9%87-%d8%b4%d8%b9%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%a7%d8%aa/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه